Fejléc grafikai elem

Érdekességek, aktualitások

2022.07.14. 16:04

Reziliencia a mindennapokban (1) – Rezilienciafaktorok

A változások tempója, gyakorisága, és a változások állandósága gyökeresen formálta át az életünket az elmúlt néhány évben. A kiszámítható, stabil környezet a múlté, akár napról napra, szélsőséges esetekben óráról órára kell új helyzetekhez alkalmazkodnunk. Ebben a környezetben a reziliens képességünk határozza meg azt, hogy milyen tempóval, milyen mértékben tudunk alkalmazkodni, és milyen hatékonyan tudjuk kezelni az adott helyzetet.
„A reziliencia a meglepetésekkel, változásokkal és váratlan akadályokkal való megbirkózás képessége”.

Reziliencia a mindennapokban (1) – Rezilienciafaktorok

A reziliens képességünk fejlesztésének kulcsa, hogy azokat a kompetenciáinkat erősítjük, melyek a belső stabilitás megőrzését, a rugalmas alkalmazkodást segítik. Arra, hogy melyek ezek a tényezők, többféle választ is találhatunk, rendkívül gazdag irodalom foglalkozik ezzel a témával. Néhány példával élve, az érzelmi intelligencia fejlesztése, a stresszkezelő képesség eszköztárának bővítése, vagy az egészséges életmód kialakítása mind-mind segíthetik a reziliens képesség fejlődését.

Az alábbiakban Paul CH. Donders: Reziliencia (..) című könyvében ismertetett rezilienciafaktorokat mutatjuk be, melyek erősítésén keresztül növelhetjük a változásokkal szembeni rugalmas ellenállóképességünket.

✤  Megbékélés a múlttal, és érzelmi stabilitás – Engedjük el azokat a múltbeli rendezetlen problémákat, sérelmeket, amikre már nincs ráhatásunk. Alkossunk kiegyensúlyozott képet a múltunkról! Keressünk életszakaszonként pozitív történéseket, amiket sikerként könyvelünk el! Tudatosítsuk, milyen képességek segítettek a sikerhez, és mit tanultunk ezekből az időszakokból.
Realista optimizmus – Ahhoz, hogy felfedezzük a nehéz helyzetekben is a tanulás lehetőségét, az életbe és önmagunkba vetett bizalom segíthet. Növeljük önbizalmunkat! Például az aktív sportolás, amiben örömünket leljük, erősíti az önbizalmat azáltal, hogy jobban megismerjük önmagunkat, a határainkat, fittebbé, egészségesebbé válunk.
Problémamegoldó képesség – E képesség erősítése által tisztábban gondolkodunk, kreatívabban közelítünk a feladatokhoz. Erősítsük asszertív kommunikációnkat! Játsszunk stratégiai játékokat! Improvizáljunk! A kereteken kívüli gondolkodás erősíti a kreatív problémamegoldó képességet.
 Képességek kamatoztatása – Akkor érezhetjük magunkat igazán jól, ha a velünk született képességeinket a mindennapokban használni tudjuk. Ez erősíti a belső motivációt, lendületet ad a hétköznapokhoz. Képességeink fejlesztéséhez elengedhetetlen, hogy használjuk őket. Fókuszáljunk a velünk született képességekre, hiszen azok töltenek fel energiával.
Önfegyelem – Ez a faktor a fizikai egészségről szól – az egészséges étkezésről, a szükséges testmozgásról és megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról. Törekedjünk az egészséges életmód kialakítására! Vegyünk fel tudatosan olyan szokásokat, ami az egészséges életet támogatja! Fontos, hogy a minőségi pihenés is helyet kapjon az életünkben.

Tudatosság és szenvedély – Ha tudatosak vagyunk, ha értelemmel telinek látjuk a munka- és magánéletünket, könnyebben tudjuk kezelni a feszültséget, bátrabban nézünk szembe a stressz okaival, és könnyebben is kezeljük azokat. Az első öt rezilienciafaktorban bekövetkező fejlődés automatikusan fejleszti ezt a faktort. Teremtsünk helyet az életünkben olyan dolgoknak, amiért szenvedélyesen rajongunk! Tűzzünk ki magunk elé értelmes célokat!

Egészséges kapcsolatok – Erős szociális kompetenciákkal hatékonyabban kezeljük a konfliktushelyzeteinket, konstruktívabb cselekvésre leszünk képesek, és stabil, egészséges kapcsolatokat alakítunk ki, valamint tartunk fenn. Fejlesszük empatikus képességünket! Ismerjük meg és alkalmazzuk a szeretetnyelveket! Kommunikáljunk tudatosan, kérdezzünk többet, hallgassuk meg a másikat, értő figyelemmel legyünk jelen a kommunikációs helyzetekben!


Forrás, és ajánlott olvasmány a témában:

Paul CH. Donders: Reziliencia – Hogyan fejlesszük lelki ellenálló képességünket és előzzük meg a kiégést?