Elégedett munkatársak, stabil csapatok – A munkahelyi boldogság ereje
Olvasási idő: 4 perc
Miért maradnak egyes emberek hosszú évekig ugyanazon a munkahelyen, míg mások szinte évente váltanak? Egyre inkább világossá válik, hogy a munkahelyi jóllét (wellbeing) és a megtartás szoros összefüggésben állnak. A boldog, elégedett csapattagok nemcsak hosszabb ideig maradnak egy szervezetnél, de elkötelezettebbek és produktívabbak is.
Munkahelyi jóllét, mint a vonzó munkahely egyik ismérve
Miért maradnak egyes emberek hosszú évekig ugyanazon a munkahelyen, míg mások szinte évente váltanak? Egyre inkább világossá válik, hogy a munkahelyi jóllét (wellbeing) és a megtartás szoros összefüggésben állnak. A boldog, elégedett csapattagok nemcsak hosszabb ideig maradnak egy szervezetnél, de elkötelezettebbek és produktívabbak is. A versenyképes fizetés és az előléptetési lehetőségek ma már nem elegendőek ahhoz, hogy egy cég meg tudja tartani a munkavállalóit. De mi kell ahhoz, hogy a szervezeti jóllét valósággá váljon?
A munkahelyen megélt fizikai és mentális egészség jelentősége
A wellbeing nem csupán fizikai kényelmet jelent, hanem a testi, lelki és szociális jólétet is magában foglalja. Egy támogató vállalati környezet kulcsfontosságú a munkavállalói megtartásban és elkötelezettségben. Dr. Kun Ágota a Wellbeing Szövetség alapító tagja és a BME adjunktusa szerint a munkahelyi életminőség javítása közvetlenül hozzájárul ahhoz, hogy a munkatársak hosszabb távon maradjanak egy cégnél, hiszen a boldog, megbecsült kollégák magasabb hatásfokon teljesítenek és kevésbé hajlamosak más munkalehetőségeket keresni.
Milyen lépések szükségesek a munkahelyi jóllét megteremtéséhez?
Ez nem valósul meg egyik napról a másikra, azonban néhány konkrét lépéssel könnyen elérhető:
- Őszinte és rendszeres visszajelzés: a munkavállalók értékelik, ha rendszeresen kapnak konstruktív visszajelzést. Ez nemcsak az elégedettséget növeli, hanem segíti a személyes fejlődést is.
- Rugalmasság: a munka-magánélet egyensúly elengedhetetlen. A rugalmas munkaidő vagy adott esetben a távmunka lehetősége hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a dolgozók jobban érezzék magukat.
- Támogatás és fejlődés biztosítása: a szakmai képzések és tréningek lehetőségei növelik a munkatársak motivációját és az elköteleződésüket.
- Egészségmegőrző programok: a fizikai és mentális jóllét támogatása – például sportolási lehetőségek vagy mentálhigiénés szolgáltatások biztosítása – szintén pozitív hatást gyakorolnak a vállalat iránt elköteleződésre.
A wellbeing megteremtése közös felelősség
Gyakori tapasztalat, hogy a dolgozói elégedettség fejlesztése egyoldalúan a munkáltatói vagy a munkavállalói szerepkörök felé támasztott elvárás, pedig az mindannyiunk közös felelőssége. A vezetőség kulcsszerepet játszik egy támogató és kiegyensúlyozott munkakörnyezet kialakításában, amely elősegíti a testi és lelki egészséget ugyanakkor a dolgozók felelőssége, hogy visszajelzéseikkel és igényeik kifejezésével hozzájáruljanak a munkahelyi jólléthez, miközben figyelmet fordítanak saját testi és lelki egészségükre.
Összegezve a wellbeing egy olyan összefogás eredménye, ahol a munkáltatók megfelelő kereteket és eszközöket biztosítanak, a munkavállalók pedig aktívan részt vesznek a saját jóllétük megőrzésében és fenntartásában.
A munkavállalói elégedettség és az ESG szempontok
Az ESG (Environmental, Social, Governance) célkitűzés részeként a jóllét nem csupán egy belső HR-kezdeményezés, hanem egy olyan stratégiai elem, amely hozzájárul a vállalat fenntarthatóságához és társadalmi felelősségvállalásához. A szervezeti jóllét fejlesztése túlmutat a dolgozók elégedettségének növelésén. A tudatosan megtervezett és hosszútávon működtetett wellbeing programok hatással vannak a szervezet közvetlen környezetére, a munkatársak családjára és szociális kapcsolataira ezáltal erősítik a vállalat társadalmi felelősségvállalását is. Ilyen, a munkahelyi jólléttel összekapcsolható intézkedés lehet pl. a családbarát munkahely létesítése vagy akár pénzügyi tudatosságnövelő programok biztosítása a kollégák számára.
A munkavállalói jóllét nem csak egy szlogen
Dr. Kun Ágota szerint „a jóllét nem egyszerűen egy juttatás, hanem a vállalat alapvető működési elvének kell lennie”. Ez a megközelítés hosszútávon kifizetődő, hiszen a boldog, kiegyensúlyozott munkatársak többet és jobban dolgoznak. A munkahelyi jóllét létfontosságú a dolgozók megtartásához és elégedettségéhez.
Azok a cégek, amelyek komolyan veszik ezt a témát és beépítik a vállalati kultúrájukba, hosszú távon nemcsak elégedettebb, hanem produktívabb és hűségesebb munkavállalói csapattal is számolhatnak. Az alkalmi wellbeing akciók kétségtelenül pozitív érzéseket kelthetnek a dolgozókban, azonban hosszú távon hatékony és jól mérhető eredményeket kampányszerű megoldásokkal nem lehet elérni. Az alapvető működésbe és cégfilozófiába beépített munkahelyi jóllét programok jelentenek többet egy divatos kifejezésnél, és képviselnek valódi értéket, a munkavállalók, és a vállalatok számára egyaránt.
Ha szeretné a wellbeing szemléletet hatékonyan beépíteni a vállalati kultúrájába, a Pannonjob Kft tapasztalt partnerként szívesen nyújt támogatást egy elkötelezett és kiegyensúlyozott munkakörnyezet kialakításához vagy akár meglévő rendszer fejlesztéséhez.
Programjaink kapcsán forduljon szakértőinkhez bizalommal:
Gácsi Anna: gacsi.anna@pannonjob.hu; +36 20 222 9223
Nyakas Kitti: nyakas.kitti@pannonjob.hu; +36 30 396 6027
Szerző: Dr. Póczos Eszter, kamarai jogtanácsos