Őszintén, tabuk nélkül a Covidról és a vakcináról beszélgetés Dr. Szlávik Jánossal
A 02.25-én elindult on-line előadás-sorozatunk első részének címe:
„Őszintén, tabuk nélkül a Covidról és a vakcináról”.
A témában elismert szakértő előadónk Dr. Szlávik János a Dél-pesti Centrumkórház OHI Infektológiai osztályának osztályvezető főorvosa volt, akivel az előadást követően alkalmunk nyílt egy rövid beszélgetésre is.
Most következő sorozatunkban a beszélgetés részleteit jelenítjük meg:
(2.rész)
Dr. Szlávik János főorvost kérdeztük a szükséges megelőzésekről és intézkedési javaslatokról:
Hogyan élik meg az emberek a jelen helyzetet, mennyire fáradtak el, mennyire jellemző az oltási hajlandóság csökkenése, a fásultság?
A vírus okozta nehézségek elemzésekor nem mehetünk el említés nélkül amellett, hogy a mentális terhek feldolgozása még nagyobb terhet ró az egyénekre. Igen fáradt mindenki, akár az egészségügyi dolgozókat, akár a lakosságot illetően. Fontos, hogy a tavaly év elején tapasztalt összetartás még kitartson és új lendületet vegyen.
Mennyi ideig tart a betegség? Mikor mehetnek vissza a felgyógyultak a közösségbe, mikor állhatnak újra munkába?
Tapasztalatok is alátámasztották, hogy a lappangási idő átlagosan 5 nap, a tünetek kezdetétől kezdve pedig 10 napig fertőzőképes az adott személy. A PCR teszt a legmegbízhatóbb, kimutatja a vírus legkisebb jelenlétét is a szervezetben. Ebből következően előfordulhat olyan eset is, amikor valaki akár 80-90 napig is pozitív PCR tesztet produkál, holott gyakorlatilag már felgyógyult a betegségből és nem is fertőzőképes. Dr. Szlávik János elmondása szerint tehát a 10 napot követően, amennyiben az utolsó 3 napban már nincsenek tünetek, nyugodtan visszatérhetnek a munkába azok, akik túlestek a betegségen. Az antigén tesztek – tekintve hogy nem nyújtanak ilyen magas szintű megbízhatóságot – a népesség szűrésére nem alkalmasak.
A főorvos hozzátette, hatékony vírus-ellenes gyógyszerek még nem elérhetőek, remélhetőleg az év vége környékén azonban már rendelkezésre állnak gyógyszeres kezelések is.
Mit tehetünk vállalati oldalról a megelőzés és biztonságos működés érdekében?
Kérdésünkre a főorvos kihangsúlyozta az oltások fontosságát és azok kiemelt kommunikációját, melyben minden elérhető eszközt meg kell ragadnunk. E mellett kiemelte továbbá a D vitamin és egyéb immunerősítők alkalmazását (pl. cink-szelén), valamint amennyiben lehetőség van rá, a home office munkavégzés további fenntartását, a munkahelyeken pedig a közös helységek korlátozott használatát, a maszkok állandó viselését, a 2 méteres távolság tartását, a kézfertőtlenítést, illetve az irodákban a SPLIT klímák - mint kiemelt veszélyforrás - használatának mellőzését.
Hajdu Édua