Őszintén, tabuk nélkül a Covidról és a vakcináról beszélgetés Dr. Szlávik Jánossal
A 02.25-én elindult on-line előadás-sorozatunk első részének címe:
„Őszintén, tabuk nélkül a Covidról és a vakcináról”.
A témában elismert szakértő előadónk Dr. Szlávik János a Dél-pesti Centrumkórház OHI Infektológiai osztályának osztályvezető főorvosa volt, akivel az előadást követően alkalmunk nyílt egy rövid beszélgetésre is.
Most következő sorozatunkban a beszélgetés részleteit jelenítjük meg:
(1.rész)
Dr. Szlávik János főorvost kérdeztük a betegség tüneteiről, az ajánlott óvintézkedésekről és az elérhető vakcinákról:
Dr. Szlávik János nyitó gondolatai között szerepelt a következő egy hónap előrejelzése, mely elmondása szerint sajnos nem kecsegtet túl sok jóval. Az egészségügy a mielőbbi átoltottság érdekében igen fontos és jelentős lépéseket tesz, azonban az utóbbi napok adatai alapján a járvány is rendkívüli mértékben erősödik.
A főorvos beszámolt arról is, hogy a tapasztalatok alapján a mutáns vírusok sajnos sokkal gyorsabban terjednek, és veszélyesebb tüneteket produkálnak, nem kímélve a fiatalabb korosztályt és a gyerekeket sem. A jelenleg elérhető oltások bizonyos mutáns vírusoktól védenek, de megnyugtató, hogy a gyógyszergyártók folyamatos kutatásokat és fejlesztéseket végeznek, így az új, várhatóan az év második felében megjelenő vakcinák már a mutáns vírusok ellen is nagyobb védettséget jelentenek majd.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
A főorvos külön felhívta a figyelmet a megelőzés fontosságára, melyben kiemelte a maszkok viselését, melynek során nem szükséges túlmisztifikálni az egyes maszk fajták közötti különbséget: az általános életvitelhez, munkához teljesen megfelelő a sebészi maszk, akik nagyobb koncentrátumú vírusközegben mozognak, azok számára javasolt az FFP2, vagy FFP3 maszk viselése.
A maszk viselése mellett a távolság tartása szintén fontossággal bír, lehetőség szerint kerülni kell több személy együttes összejövetelét, mint például a közös étkezők használata. Normál esetben 1 fertőzött csak 1-2 embert fertőz tovább meg, azonban a „szuper terjesztők” akiknek szervezetében több vírus van, akár nagyobb tömeget is megfertőzhetnek
Mely tünetek a legjellemzőbbek és milyen szövődményekkel kell esetleg számolni?
A tüneteket illetően a járvány kezdetén még első körben kerültek megemlítésre a magas láz, a fulladás, az izomfájdalom, zavartság és hasmenés.
A jelenlegi vizsgálatok és kutatások szerint a koronavírus leggyakoribb tünete a fejfájás, a szaglás elvesztése, az orrdugulás, köhögés, izomfájdalom és csak 40%-ban a láz. A mutáns vírusoknál a tünetek is különbözhetnek, a brit mutáns okozta fertőzések esetében inkább légúti tünetek jelentkeznek (gyakoribb a köhögés, orrfolyás).
Jelenleg a fertőzöttek kb. 80%-a tünet mentes, vagy enyhe tüneteket produkál. E mellett összesen 14% az, akik súlyos, és 5% azok aránya, akik a kritikus kategóriába kerülnek. A jelenlegi tapasztalatok szerint a magas láz nem feltétlen velejárója a betegségnek.
A koronavírus több szervünket is támadhatja, a hosszú távú szövődmények akár hónapokig vagy fél évig is elhúzódhatnak, melyek közül a legjelentősebbek a fáradtság, fulladás, ízületi fájdalom, fejfájás, köhögés, mellkasi nyomás, szag-íz érzés elvesztése.
Sportolók esetében fontos kiemelni, hogy a szövődmények miatt a vírusból történő felépülést követően 3 hétig még nem térhetnek vissza a sportoláshoz, a 3 hetet követően is csak akkor, ha átesetek egy komplex szív-érrendszeri vizsgálaton.
Mely vakcinák ajánlottak a leginkább?
A főorvos megerősített bennünket, hogy a jelenleg elérhető vakcinák hatásosnak bizonyulnak.
A felmerülő félelmeket, melyek főként az előállítási eljárások körüli kérdéseket feszegetik, nyugodtan eloszlathatjuk, hiszen a jelenleg 5 Magyarországon elfogadott vakcina mindegyike biztonságos. A kínai vakcinával szemben van a legnagyobb félelem, pedig valójában hívhatnánk influenza vakcinának is, mert ugyanúgy készül, mint az influenza elleni védőoltás, jelenleg 10 országban oltanak vele, többek között az Egyesült Arab Emirátusokban is, ahol a lakosság felét beoltották már vele. Hatékonysága az idősebb korosztályban alacsonyabb, de egy esetleges fertőzés esetén a súlyosabb állapotot vagy halált közel 100%-ban megakadályozza.
Jelenleg a legtöbb kutatás a fehérje alapú vakcinákkal kapcsolatban folyik, melyek remélhetően hamarosan megjelennek hazánkban is, több más vakcinával együtt.
A folytatásban következik: Mit tehetnek a vállaltok?
Hajdu Édua