Hogyan tartsunk figyelemfelkeltő prezentációt?
A mai felgyorsult világban nagyon nehéz hosszabb időre megragadni a körülöttünk levők figyelmét. Így van ez munkahelyi környezetben is, egy meetingen vagy akár egy előadás alkalmával is észlelhetjük, hogy egyre inkább kihívást jelent az e-mailek, telefonhívások vonzásából érkező résztvevőket lekötni és bevonni az adott témába. Felmerül a kérdés: mit tehetünk azért, hogy a közönségünk, résztvevőink érdeklődését a teljes előadás időtartama alatt fenntartsuk, és hatékonyan prezentáljunk? Ennek a kérdésnek jártunk utána cikkünkben.
SAJÁT SZAVAINKKAL
Ha lehet, ne olvassunk a diákról, próbáljuk meg spontán módon körül írni, elmesélni a prezentációnk főbb pontjait. Szakértők szerint a legjobb, ha egyszerűen, közérthetően fogalmazunk, és kerüljük a felesleges idegen szavakat, bonyolult gondolatmeneteket. A természetességünkkel tudjuk igazán megragadni a hallgatókat, személyiségtől függően humorizálva, egyéni sztorikat, példákat említve tehetjük személyessé a téma bemutatását.
A SZAVAKON TÚL
A testbeszéd fontossága prezentáció közben is vitathatatlan. Tartsuk a szemkontaktust, tekintetünkkel vonjunk be valamennyi résztvevőt, gesztikuláljunk, és nyitottságot sugárzó testbeszéddel teremtsük meg a barátságos légkört. Forduljunk a közönség felé, és az irányukba kommunikáljunk, próbáljunk meg lehetőség szerint hallgatóságunktól nem nagy távolságra állni.
STRUKTÚRA
Természetesen a megfelelő kommunikációs forma nem elég egy jó előadás megtartásához, szükséges ugyanis a logikus felépítés, valamint a megfelelően strukturált szerkezet, amelyek által könnyen áttekinthetőek és érthetőek lesznek a hallottak. Az átgondolt felépítés mellett érdemes elpróbálnunk előadásunkat, hogy tudjuk mennyi idő alatt sikerül a végére érnünk, illetve azért, hogy felmérjük hangosan elmondva összeáll-e az az üzenet, amit szeretnénk közvetíteni kollégáink felé.
INTERAKTIVITÁS
A hatékony prezentáció nem az egy irányú információáradat átadásáról szól, hanem arról, hogy érzékenyek legyünk a közönségünk reakcióira, adott esetben bevonjuk őket a kérdéskör kifejtésébe. Figyeljük a körülöttünk lévőket, hogy mennyire követik a témakifejtést, van-e esetleg kérdésük. Ahhoz, hogy interaktív legyen az előadás, egyfajta bizalmai légkört kell teremtenünk. Mi szükséges ehhez?
- Menjünk közelebb ahhoz, aki beszél hozzánk, és forduljunk felé teljes arccal!
- Biztatóan bólogassunk, legyünk nyitottak miközben hallgatunk másokat!
- Legyünk pozitívak és kedvesek, ne fintorogjunk, még ha elsőre furcsán is hangzik a kérdés vagy kommentár, amit hallunk!
NE ENGEDJÜK KIZÖKKENTENI MAGUNKAT
ÖSSZEFOGLALÁS
Néhány mondatban összefoglalva, igyekezzünk szórakoztató, figyelemfelkeltő, érdekes előadást összeállítani mind az előadásmód, mind pedig a tartalom tekintetében. Tartsuk a szemkontaktust a résztvevőkkel, legyünk nyitottak, ugyanakkor ne engedjük, hogy mások hozzáállása, reakciói túlzottan nagy befolyással legyenek ránk.