Fejléc grafikai elem

Érdekességek, aktualitások

2022.10.28. 14:15

Hogyan tartsunk figyelemfelkeltő prezentációt?

A mai felgyorsult világban nagyon nehéz hosszabb időre megragadni a körülöttünk levők figyelmét. Így van ez munkahelyi környezetben is, egy meetingen vagy akár egy előadás alkalmával is észlelhetjük, hogy egyre inkább kihívást jelent az e-mailek, telefonhívások vonzásából érkező résztvevőket lekötni és bevonni az adott témába. Felmerül a kérdés: mit tehetünk azért, hogy a közönségünk, résztvevőink érdeklődését a teljes előadás időtartama alatt fenntartsuk, és hatékonyan prezentáljunk? Ennek a kérdésnek jártunk utána cikkünkben.

Hogyan tartsunk figyelemfelkeltő prezentációt?

SAJÁT SZAVAINKKAL

Ha lehet, ne olvassunk a diákról, próbáljuk meg spontán módon körül írni, elmesélni a prezentációnk főbb pontjait. Szakértők szerint a legjobb, ha egyszerűen, közérthetően fogalmazunk, és kerüljük a felesleges idegen szavakat, bonyolult gondolatmeneteket. A természetességünkkel tudjuk igazán megragadni a hallgatókat, személyiségtől függően humorizálva, egyéni sztorikat, példákat említve tehetjük személyessé a téma bemutatását.

A SZAVAKON TÚL

A testbeszéd fontossága prezentáció közben is vitathatatlan. Tartsuk a szemkontaktust, tekintetünkkel vonjunk be valamennyi résztvevőt, gesztikuláljunk, és nyitottságot sugárzó testbeszéddel teremtsük meg a barátságos légkört. Forduljunk a közönség felé, és az irányukba kommunikáljunk, próbáljunk meg lehetőség szerint hallgatóságunktól nem nagy távolságra állni.

STRUKTÚRA

Természetesen a megfelelő kommunikációs forma nem elég egy jó előadás megtartásához, szükséges ugyanis a logikus felépítés, valamint a megfelelően strukturált szerkezet, amelyek által könnyen áttekinthetőek és érthetőek lesznek a hallottak. Az átgondolt felépítés mellett érdemes elpróbálnunk előadásunkat, hogy tudjuk mennyi idő alatt sikerül a végére érnünk, illetve azért, hogy felmérjük hangosan elmondva összeáll-e az az üzenet, amit szeretnénk közvetíteni kollégáink felé.

INTERAKTIVITÁS

A hatékony prezentáció nem az egy irányú információáradat átadásáról szól, hanem arról, hogy érzékenyek legyünk a közönségünk reakcióira, adott esetben bevonjuk őket a kérdéskör kifejtésébe. Figyeljük a körülöttünk lévőket, hogy mennyire követik a témakifejtést, van-e esetleg kérdésük. Ahhoz, hogy interaktív legyen az előadás, egyfajta bizalmai légkört kell teremtenünk. Mi szükséges ehhez?

  • Menjünk közelebb ahhoz, aki beszél hozzánk, és forduljunk felé teljes arccal!
  • Biztatóan bólogassunk, legyünk nyitottak miközben hallgatunk másokat!
  • Legyünk pozitívak és kedvesek, ne fintorogjunk, még ha elsőre furcsán is hangzik a kérdés vagy kommentár, amit hallunk!
ÉLMÉNY A HALLGATÓSÁGNAK
 
Ahhoz, hogy hallgatóink ne unják el magukat, illetve ne kalandozzanak el a gondolataik, egyfajta élményt kell adnunk nekik. Élményként élhetik meg a prezentációban szereplő képeket, info grafikákat, a szórakoztató előadásmódunkat, illetve akár a meglepetés erejét is, tehát ha új információkat osztunk meg velük, ezáltal pedig tanulhatnak valamit.

NE ENGEDJÜK KIZÖKKENTENI MAGUNKAT
 
Előfordulhat, hogy vannak olyan kollégák, akik jelenleg nem tudnak az előadásunkhoz kellően kapcsolódni. Fontos, hogy ha észrevesszük, hogy valaki akár tudatosan vagy akaratán kívüli okokból nem követi előadásunkat, esetleg témától eltérő kérdéseket tesz fel nekünk, ne zökkentsen ki minket a prezentáció menetéből. Ne engedjük, hogy megzavarják előadásmódunkat, felborítsák az általunk megálmodott struktúrát.

ÖSSZEFOGLALÁS
 

Néhány mondatban összefoglalva, igyekezzünk szórakoztató, figyelemfelkeltő, érdekes előadást összeállítani mind az előadásmód, mind pedig a tartalom tekintetében. Tartsuk a szemkontaktust a résztvevőkkel, legyünk nyitottak, ugyanakkor ne engedjük, hogy mások hozzáállása, reakciói túlzottan nagy befolyással legyenek ránk.