Előzetes megállapodás harmadik országbeli munkavállalókkal
Olvasási idő: 3 perc
Cikksorozatunk 2. részében röviden ismertetésre kerül a 3. országbeli állampolgárok munkavállalással összefüggő tartózkodási engedélyéhez szorosan kapcsolódó előzetes megállapodás fogalma, kötelező tartalmi elemei, egyéb szabályai.
Rendhagyó módon nem a bevándorlási szabályok, hanem a foglalkoztatási szabályok között találjuk meg az Flt. (1991. évi IV. törvény) általános rendelkezései között a részeltszabályokat. A 2024-ben érvénybe lépett, új bevándorlási szabályok annyit rögzítenek a témában, hogy a tartós tartózkodás céljának fennállása a foglalkoztatási jogviszony létesítésére irányuló előzetes megállapodással vagy a foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirattal igazolható.
Nem szükséges előzetes megállapodást kötnie a foglalkoztatónak és a 3. országbeli állampolgárnak, ha annak magyarországi foglalkoztatására vállalaton belüli áthelyezés, vagy belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében külföldi munkáltatóval fennálló munkaviszonya, vagy vendégbefektetői tartózkodási engedély alapján kerül sor.
A gyakorlati tapasztalatok alapján elmondható, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a könnyebb és gyorsabb ügyintézés végett alapvetően preferálja az előzetes megállapodás alkalmazását a munkaszerződéssel szemben, hiszen minta is bevezetésre került, így csak ugyanazon pontok ellenőrzésével bírálhatók el a kérelmek praktikus módon.
Jelenleg még nem készült el az új előzetes megállapodás sablon és nem kerültek ki a bevándorlási hivatal honlapjára, de a foglalkoztatók a vonatkozó szabályok frissítésével maguk is elkészíthetik azokat a korábbi minta alapján. Kiemelendő az is, hogy a hatóság számára magyar nyelven szükséges kizárólag az előzetes megállapodást benyújtani, de a félreértések és kellemetlenségek elkerülése végett érdemes azt tükörfordítás mellett aláíratni a kiválasztott 3. állambeli leendő munkavállalóval.
Az előzetes megállapodás tulajdonképpen egy elő-munkaszerződés, kötelező érvényű állásajánlatnak minősül, mely foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésére szól, csak írásban érvényes és a foglalkoztatás bevándorlási szempontból is fontos alapszabályait tartalmazza, mely alapján a munkaszerződés is készül.
Az előzetes megállapodás alapvetően legfeljebb kétéves (családi együttélés esetén maximum 5, EU Kék Kártya, Vállalati Kártya esetén 4, humanitárius tartózkodási engedély, Nemzeti Kártya, Magyar Kártya, beruházás megvalósítása, nemzeti érdekből kiállított engedély esetén 3 éves, szezonális munka esetében 12 hónapos), határozott időtartamú foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésére szólhat.
Ha az engedély kiállításra kerül a 3. országbeli állampolgár részére, a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt az előzetes megállapodásban foglalt feltételeknek megfelelően, valamint a kért engedély időtartamának megfelelő időtartammal kell létrehozni. A felek ettől eltérő megállapodása érvénytelen.
Az előzetes megállapodásnak tartalmaznia kell:
- a 3. országbeli állampolgár által ellátandó tevékenységet, munkakört (FEOR),
- a 3. országbeli állampolgárnak kikötött tevékenység ellátásához szükséges szakmai képesítése, EU Kék Kártyával történő foglalkoztatás esetén felsőfokú szakmai képesítése megnevezését,
- a 3. országbeli állampolgár részére fizetendő díjazás mértékét, melytől csak a leendő munkavállaló javára lehet a későbbiekben eltérni,
- a foglalkoztatásra irányuló jogviszony megjelölését,
- a foglalkoztatásra irányuló jogviszony várható kezdő és befejező időpontját,
- a foglalkoztatás helyének megjelölését, valamint ha a foglalkoztatásra várhatóan nem az általános teljes napi munkaidőben kerül sor, a részmunkaidős foglalkoztatás munkaidejét.
A foglalkoztató és a harmadik országbeli állampolgár munkavállaló – ha az ugyanazon foglalkoztatóval korábban létesített foglalkoztatásra irányuló jogviszony feltételei (munkakör, munkavégzés helye) a korábban kiadott engedélyben foglaltakhoz képest nem változtak, előzetes megállapodás és ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás birtokában megállapodhat a harmadik országbeli állampolgárnak az engedély lejártát követő, tartózkodási engedély kiadására irányuló, összevont kérelmezési eljárás idejére szóló továbbfoglalkoztatásában.
Következő hírlevelünkben a vendégmunkás tartózkodási engedélyek szabályait fogjuk összefoglalni.
Pannonjob Kft.