A JACKSON-TIZENEGY 4/2
A legendás vezetőedző útmutatásai a vezetésről 4/2
Phil Jackson, az NBA történetének legendás vezetőedzője tizenegy vezetési útmutatásban összegezte azokat a számára fontos ökölszabályokat, amelyek világszintű sikerei elérésében segítették őt. Az iránymutatások első kettő pontját előző cikkünkben mutattuk be, az alábbiakban pedig további három útmutatással egészítjük ki az előző pontokat.
1. Hadd fedezze fel minden játékos a saját végzetét!
Jackson következő fontos iránymutatása, hogy nem erőltethetjük rá az akaratunkat az emberekre. Ha azt akarjuk, hogy máshogy csináljanak valamit, ösztönöznünk kell őket, hogy megváltozzanak. Fontos, hogy a játékosok képesek legyenek saját maguk dönteni a csata hevében, és ne csakis a vezetőjükre támaszkodjanak. Vélekedése szerint a játékos harcolja ki magának a saját helyét a csapaton belül, ehhez a mi dolgunk az, hogy ösztönözzük őket arra, hogy derítsék ki, milyen sajátos értékeik vannak, amelyekkel hozzá tudnak járulni a sikerhez. Ehhez a hozzáálláshoz viszont az kell, hogy ne egy „fogaskerékként” tekintsünk a csapattagokra, hanem önálló személyiségként.
Erre példa Kobe Bryant esete, aki amikor 21 éves korában csatlakozott a Los Angeles Lakers csapatához, nagyon nehezen tudta kezelni a kritikákat és megbízni csapattársaiban. Ezt Phil és a többi játékos is észrevette. Jackson gyakran a következő panaszt hallotta Bryant kapcsán a játékosoktól: „Kobe nem passzol eleget.”
A helyzetfelismerést követően Jackson csapatértekezletet tartott, hogy bemutassa a híres háromszög-támadását.
„A háromszögben az ember nem állhat egy helyben várva, hogy majd a világ Michael Jordanjei és Kobe Bryantjei a maguk varázslatos módját megoldják a helyzetet. Mind az öt játékosnak teljes mértékben elkötelezettnek kell lennie minden egyes másodpercben – máskülönben az egész rendszer szétesik.”
(Phil Jackson)
A „háromszög” stratégia az önzetlen kosárlabdán és a csapatmunkán alapult, amihez még a bizalmatlan játékosoknak is alkalmazkodniuk kellett, Jackson ezzel a módszerrel sikeresen fejlesztette a csapatjátékot.
2. A szabadsághoz vezető út egy gyönyörű rendszer!
A játékosokat spontán módon kreativitásra és együttműködésre késztető módszerek, mint amilyen a Jackson által alkalmazott háromszög stratégia is, amellyel mind a Chicago Bulls és a Los Angeles Lakers csapatát is a bajnokság győzteseivé tette, függetlenedik az előre megírt figuráktól, folyamatos, valós idejű problémamegoldást igényel. Ez a stratégia Jackson előzőekben említett hitvallásával összhangban arra mutat rá, hogy a játékosok spontán döntéshozatala és függetlenedése a siker alapját képezik.
Ugyanakkor ezt nem csak elvárja a játékosoktól, hanem egy olyan rendszert épít ki a csapaton belük, ami egyszerre lehetőséget ad az egyéni kreativitás kibontakoztatására, de egyben ez a rendszer meg is követeli ezt. Olyan struktúrát épít ki, amely kialakítja, sőt szinte kikényszeríti a játékosok elkötelezettségét a csapatjáték sikeressége iránt. Felhatalmazza a játékosokat, elvárja az egyéni döntéseket, de ehhez megfelelő környezetet és rendszert biztosít.
3. Változtasd szentté a közönséget!
Jackson vezetői karakterére nagy hatást gyakorolt vallásos gyerekkora. Csak úgy, ahogy egy hitközösség esetében, egy hatékony csapat létrehozásához is fontos az összetartó közösség „kovácsolása”. Ezt azonban nem lehet erővel kikényszeríteni az emberekből, viszont egy ezt a célt szolgáló környezet megteremtésével elősegíthetjük a folyamatot. A sport néha lélekölő tud lenni, különösen a stresszhelyzetek tekintetében, ugyanakkor Jackson céljának tekintette azt, hogy ahogy saját maga fogalmazott, a „bolygó egyik legközönségesebb tevékenységéből, a profi kosárlabdából” valami jelentőségteljest alkosson. A Jackson által vezetett legendás csapatoknak rendszeresen voltak saját rituáléik, amelyekkel a tagok a csapat felé mutatott elköteleződésüket bizonyították sokszor vicces, szokatlan módon. Ilyen volt, amikor egy kört alkotva végeztek közös meditatív gyakorlatokat, ezzel is növelve a csapat, mint közösség tudatosságát és összetartozását.
Annak ellenére, hogy a sport világa sok tekintetben különbözik a vállalati szférától, így is rengeteg mindent tanulhatunk az élsport kapcsán megélt tapasztalatokból. Halottunk már olyan fanyalgó hangokat, hogy könnyű motiválni a világ legjobb játékosait úgy, hogy őket eleve ösztönzi már a hírnév és az aranyérem megszerzésének lehetősége is. Ahhoz azonban, hogy egy hosszú, kemény és monoton edzéseket is megkövetelő edzőtáborban fenntarthassuk a meglévő motivációt, vagy hogy kezelni tudjuk a nagy egóval rendelkező játékosokat, - és elérjük náluk, hogy egyéni céljaikat a csapat érdeke mögé rendeljék - komoly vezetői képességek, ismeretek és olyan hozzáállás szükséges, amely példaként szolgálhat a vállalati vezetők számára is.
Cikksorozatunk következő részében Phil Jackson vezetési útmutatásainak következő pontjait mutatjuk be.
Forrás: Tizenegy gyűrű - A legendás NBA-edző önéletrajza - Hugh Delehanty - Phil Jackson (2021)