A vendégmunkás tartózkodási engedély
A cikksorozatunkban eddig foglalkoztunk az új bevándorlási szabályozások körével és az előzetes megállapodás szabályaival, így a megszerzett alapismeretek után áttérhetünk az egyes, a versenyszférában tipikusan előforduló engedélyek új szabályainak ismertetésére. Ki kaphat vendégmunkás-tartózkodási engedélyt?
5 feltételnek együttesen kell megfelelnie a 3. országbeli állampolgárnak, aki ilyen típusú tartózkodási engedélyt kíván szerezni, melyek a következők:
- akinek a tartózkodási célja, hogy foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt Magyarország területén tényleges munkát végezzen,
- akinek a foglalkoztatója nyilvántartásba vett kedvezményes foglalkoztató vagy nyilvántartásba vett minősített kölcsönbeadó,
- aki meghatározott harmadik ország állampolgára (jelenlegi lista: 1. Belarusz Köztársaság, 2. Bosznia-Hercegovina, 3. Észak-macedón Köztársaság, 4. Fülöp-szigetek, 5. Indonéz Köztársaság, 6. Kazah Köztársaság, 7. Mongólia, 8. Montenegrói Köztársaság, 9. Vietnámi Szocialista Köztársaság, 10. Oroszországi Föderáció, 11. Brazil Szövetségi Köztársaság, 12. Georgia, 13. Kirgiz Köztársaság, 14. Venezuelai Bolivári Köztársaság, 15. Kolumbiai Köztársaság.),
- aki a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által ki nem zárt foglalkozásban kíván munkát végezni (erről már volt szó, hogy a 12. számú Hivatalos Értesítőben található meg a vonatkozó NGM közlemény), és
- aki belefér a létszámkorlátba, mely jelenleg 65.000 fő (a vendégmunkások és foglalkoztatási célú engedélyek számára együttesen vonatkozó korlát).
Mennyi ideig foglalkoztatható a vendégmunkás?
A vendégmunkás-tartózkodási engedély legfeljebb 2 év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít, mely legfeljebb 1 évvel hosszabbítható meg azzal, hogy az első engedély kiadásától számított 3 évet meghaladó időtartamra nem hosszabbítható meg. A 3 éves korlát számítása során az eddig a 3. állambeli által hazánkban töltött idő nem számít bele, csak az új típusú engedély kérelem beadásától számítódik ez az időbeli korlát. Itt jegyezzük meg, hogy gyakorlati tapasztalat alapján a Fülöp-szigeteki állampolgárokat a saját államuk nem is enged ki az országból minimum 12 havi foglalkoztatási idő alatt.
Eljárás sajátosságai:
Összevont kérelmezési eljárás szükséges, azaz már nem engedélymentes a vendégmunkás foglalkoztatása, ami során ugyan szakhatóságként nem működik közre sem a Kormányhivatal, sem a Minisztérium, de egy munkaerőigényt kell benyújtani, ami egy könnyített közvetítési eljárás a nyilvántartásban szereplők részére. Ennek az előzetes eljárásnak az időtartama 7 nap a jogszabály szerint.
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság számára a regisztrációt követően elérhető EnterHungary.hu oldalon csatolandó okiratok a kérelem elbírálásához:
- érvényes úti okmány (útlevél) – legyen 3 hónappal hosszabb lejárati idővel, mint a kért tartózkodás,
- kérelem új formanyomtatványa – kell hozzá 1 db igazolványkép,
- igazgatási szolgáltatási díj megfizetése (24.000.- Ft, meghosszabbításnál 23.000.- Ft),
- előzetes megállapodás/foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirat,
- szükség esetén (munkakörtől függően) szakképzettséget igazoló okirat hiteles fordítással ellátva,
- szálláshely igazolása (a szálláshely használati jogcímét igazoló okirat: pl. bérleti szerződés) – figyelembe veendő szabály közösségi szállásoknál, hogy a jogszabály minimum 6 négyzetméternyi szállás privát alapterületet vár el fejenként,
- meghatalmazás az eljárás során való képviseletre,
- az állami foglalkoztatási szerv által kiállított igazolást a munkaerőigény-bejelentéséről és a lefolytatott könnyített közvetítési eljárás eredményéről.
Az eljárás határideje 21 nap, de legkésőbb a kérelem benyújtásától számított 60 nap. Az engedély mellett szükséges a vízum ügyintézése is a magyar külképviseleten a beutazáshoz és kezdeti tartózkodáshoz.
A tartózkodási engedély másolatát a foglalkoztatónak meg kell őriznie, melyet ellenőrizhetnek is, de az engedély kártya okmányát nem szabad elvenni a dolgozótól az elvesztés megakadályozása végett sem, a 3. állambelinek kártyáját folyamatosan magánál kell tartania, mert a hatóságok bármikor kérhetik annak bemutatására.
A vendégmunkás-tartózkodási engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása belföldön nem kérelmezhető. A vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkás magyarországi tartózkodására hivatkozással további harmadik országbeli állampolgár tartózkodási jogcíme nem alapítható. A vendégmunkás nem kaphat nemzeti tartózkodási kártyát.
Ha a vendégmunkás más foglalkoztatóval kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, a vendégmunkásnak a vendégmunkás-tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet kell előterjesztenie, továbbá be is kell külön jelenteni a változást!
Jó hír is van, a korábbi tervezetekkel szemben nem lesz kötelező vizsga (csak a nemzeti/EU tartózkodási kártyával ittlévőknek 2025.01.01-től).
Harmadik állambeli foglalkoztatása előtt szem előtt kell tartani a következő foglalkoztatási előírást is, miszerint tartósan munkaviszonyban álló magyar munkavállaló helyett, jogszerű indok nélkül 3. országbeli állampolgár nem foglalkoztatható.
A változások jelentős része a minősített kölcsönbeadók terheit növeli:
A minősített kölcsönbeadóknak, kiemelt foglalkoztatóknak sokkal szélesebb körű felelőssége, tenni- és fizetni valója keletkezett az új szabályokkal. Bejelentési kötelezettségeik részletesebbek lettek (erre későbbi írásunkban még visszatérünk), egyszeri 5 millió forintos regisztrációs díjat és 60.000.- Ft/kiadott engedély (ideértve a hosszabbításokat is) után számított foglalkoztatási díjat kell fizetniük, nekik kell gondoskodni fejenként 5 milliós bírság kilátásba helyezése mellett arról, hogy a 3. országbeli munkaviszonya megszűnése után legkésőbb 6. napon elhagyja Magyarország területét, valamint az ún. közrendvédelmi bírság felső határa is megkétszereződött 1 millió forint összegig.
Új az a szabály is, hogy a vendégmunkás-tartózkodási engedély a jogszabály erejénél fogva érvénytelenné válik külön eljárás nélkül, ahogy a munkavégzés befejezését a foglalkoztató bejelenti a hatóság felé 5 napon belül, a bejelentés benyújtásától számított 6. napon. Erre a máshonnan felvett 3. állambeliek kapcsán kiemelt figyelmet kell fordítani, hiszen a foglalkoztató felel változatlanul a jogszerű tartózkodás ellenőrzésért is.
Következő hírlevelünkben az ún. Nemzeti Kártya szabályait fogjuk részletezni.
Pannonjob Kft.