PCM eszköztár – Az együttműködés hatékonyságának egyéni tényezői
Az Apolló csoportok (M.Belbin) óta tudjuk, hogy az eredményes együttműködés titka nem abban rejlik, hogy kiváló képességű, egyforma jellemzőkkel bíró embereket gyűjtünk össze egy feladat elvégzésére, hanem épp a különbözőségben – abban, hogy a csapatban mindenkinek megvan a helye és szerepe.
A különbözőség ugyanakkor kisebb-nagyobb feszültségekkel is jár, hiszen amellett, hogy más az erősségünk és a kommunikációnk, máshogyan kezeljük a stresszt és a konfliktusokat, emellett különbözőképpen érezzük jól magunkat az adott csoportban – ami a munkacsoport mellett lehet egy tréningcsoport, egy szakkör, vagy éppen egy „kertiparti”.
Játsszunk el a gondolattal. Bekerülünk egy társaságba. Mi lesz a komfortos viselkedésünk? Hogyan kapcsolódunk más emberekkel? Bemegyünk a társaság sűrűjébe, ismerkedünk, hamar „berántódunk” mély beszélgetésekbe?
Kívül maradunk és megfigyeljük, hogy mi történik körülöttünk, ki-kivel kapcsolódik, milyen beszélgetések folynak?
Keresünk valakit, aki elsőre szimpatikus és vele osztjuk meg a gondolatainkat, véleményünket? Csapódunk ide-oda, ahol épp elkapunk egy érdekes témát, bekapcsolódunk néhány percre, csacsogunk egyet, majd tovább állunk? Mi vagyunk a társaság szórakoztató középpontja?
És ha a fenti viselkedési formákat nézzük, melyik milyen hatással van ránk? Melyik a szimpatikus viselkedés és melyik nem az? Melyik kelt bennünk akár ellenérzéseket, feszültséget?
Most vizsgáljuk meg, mennyire jellemzi ez a dinamika a mindennapi működésünket a csapatban, amiben dolgozunk. A nagyobb feszültségeket ugyanis (többnyire) nem a pillanatnyi találkozások okozzák bennünk és/vagy a másik csapattagban, hanem amikor egy olyan feladat kapcsán, ahol elengedhetetlen az együttműködés, a különbözőséget akadályozó tényezőként észleljük. Ilyen esetekben pedig az energiát és az időt nem a tényleges feladatmegoldásra fordítjuk, hanem ennek a feszültségnek a megélésére.
Vezetőként és csapattagként is hasznos információt ad, hogy rálátunk saját viselkedésünkre és a másik viselkedésére, és megvizsgáljuk, melyek azok a helyzetek, amikor a másokhoz való kapcsolódási forma különbözősége erőforrásként van jelen, valamint ha látjuk azt is, hogy egy adott környezetben mennyi időt tudunk energiaveszteség nélkül, produktívan eltölteni.
Gácsi Anna
Pannonjob