Fejléc grafikai elem

Fejlesztés, tréning

2022.01.27. 16:12

Az eszközrendszer, amelyet a NASA űrhajósainak kiválasztására is alkalmaztak

Az emberek közötti kommunikáció összetettsége üzleti- és magánbeszélgetésekben is komoly kihívást jelenthet a felek számára, hiszen maga az ember is összetett, bonyolult személyiség, akire hatnak az adott helyzet jellemzői, a másik fél kommunikációja és viselkedése, a maga adottságai és felkészültsége, és még számtalan egyéb tényező.

Az eszközrendszer, amelyet a NASA űrhajósainak kiválasztására is alkalmaztak
Lehet-e kiszámítható ilyen körülmények között egy kommunikációs helyzet? Hogyan tudjuk tudatosan elkerülni, hogy egy beszélgetés konfliktussá érjen? Hogyan tudunk kapcsolatot teremteni és megőrizni azt úgy, hogy a kommunikáció egyik alapszabálya, hogy a közlésnek és a befogadásnak a különbözősége adott, szinte bármilyen interakcióban?
A válaszokat egy olyan eszközrendszer adhatja, aminek alapja a saját és mások viselkedésének megértése, mely által megsokszorozódik a kommunikáció és az együttműködés hatékonysága, kiszámítható, bejósolható, ezáltal irányítható lesz egy kommunikációs helyzet.
 
A Process Communication Modell© (PCM) egy tudományosan hitelesített eszközrendszer, melynek alapja Dr. Taibi Kahler személyiség-tipológiájának viselkedési szinten megfigyelhető, validált modellje, amely lehetővé teszi, hogy hatékonyan kapcsolódjunk egymáshoz.
A rendszer alkalmazásának nagyobb mérföldkövei az 1970-es évek vége, mikor a NASA-nál az űrhajósok kiválasztására alkalmazták, vagy az 1996-os amerikai elnökválasztás, ahol Taibi Kahler a Demokrata Párt tanácsadójaként vett részt a kampány támogatásában. Napjainkban a PCM-et az üzleti és civil szférában több millióan alkalmazzák, önismereti, kommunikációs, együttműködési, vezetési, csapathatékonysági és szervezetfejlesztési programok alapját képezi világszerte.

Nézzük, hogyan működik ez a rendszer!
Képzeljünk el egy eszköztárat, egy gyűjteményt, amiben minden olyan kommunikációs trükk, tipp, eszköz benne van, amit egy helyzet kezeléséhez felhasználhatunk, amivel kapcsolatot teremthetünk, konfliktust oldhatunk meg. Ez az eszköztár mindenkinek a rendelkezésére áll, csak épp vannak gyakran használt, jól bejáratott eszközeink, és vannak olyanok, amiket ritkábban veszünk elő, ezért kevésbé gyakorlottan használunk. Az, hogy kinek, mely eszközök érhetők el könnyen, és melyek kevésbé hozzáférhetők, az személyiségének függvénye.
 

A PCM szerint az ember személyisége hat személyiségtípus egyedi kombinációjaként írható le. Ennek illusztrációja egy hatszintes ház, melyben az emeletek a különböző eszköztárakat tartalmazzák.
A ház alapja a bázis eszköztárunk, itt mindent gyakran és nagy rutinnal használunk. A magasabb szintek eszköztárainak elérése attól függ, milyen gyakran liftezünk fel egy emeletre, és mennyit használjuk az ott található eszközöket.

Amíg a házban tartózkodunk, képesek vagyunk kölcsönösen eredményes kommunikációra másokkal, ennek kulcsa, hogy hogyan ismerjük fel a másik fél preferált kommunikációs formáját, milyen gyakorlottan mozgunk azon a területen. A nem megfelelő kommunikációs mintákkal a házból kilépve találkozunk, ezek a stresszhelyzetekben mutatott kommunikációs és viselkedési mintáink, melyek a modell ismerői számára jól felismerhetők, azonosíthatók, és így a megfelelő kommunikációval kezelhetők.
 

A PCM a hétköznapi kommunikációs helyzetekhez is nagy segítség, hiszen a másik kedvenc kommunikációs formájának azonosításával a kapcsolatfelvétel és építés gyerekjáték, nehéz helyzetekben pedig elengedhetetlen eszköz a konfliktusok megelőzéséhez, vagy kölcsönösen eredményes megoldáshoz.

Gácsi Anna
Pannonjob