Fejléc grafikai elem

Könyvajánló

2021.07.16. 16:12

Dr. David J. Lieberman: Olvass az emberekben

Könyvajánló

(3 perces olvasási idő)


A szakmabeliek számára bizonyára nem ismeretlen a szerző neve. Dr. Liebarmannak több könyve is megjelent már az emberi viselkedés és a személyközi kapcsolatok területén.

Dr. David J. Lieberman: Olvass az emberekben
A közelmúltban elhatároztam, hogy az elérhető összes könyvét elolvasom. Egyenként is kíváncsi voltam tartalmukra és az a kérdés is foglalkoztatott, hogy a könyvek, hogyan állnak össze egy egységes rendszerré. E folyamat első állomása az „Olvass az emberekben”.
E könyvében is sajátos megközelítést alkalmaz. Sok forrásból állította össze saját elméletét és gyakorlatát, melynek célja könnyen és gyorsan kideríteni, mit gondolnak és éreznek mások adott helyzetben, vagy körülmények között.
A könyv két nagyobb részből áll. Az első részben az általa hét alapkérdésnek nevezett kérdések feltevésével és megválaszolásával foglalkozik.
E hét alapkérdés a következő: Rejteget-e valamit az ember? Igen, vagy nem: Tetszik-e neki, vagy sem?
Tényleg magabiztos, vagy csak megpróbál úgy tenni, mintha az lenne? Hogy állnak a dolgok… valójában? Mérd fel az érdeklődés szintjét. Valóban érdeklődik, vagy csak az idődet vesztegeted? Szövetséges, vagy szabotőr: Kinek az oldalán áll valójában? Érzelmi profil: Tudd meg valójában mennyire biztonságos, stabil és józan gondolkodású a másik ember.
Mikor a tartalomjegyzéket olvasgattam, ezek a kérdések már akkor és ott felkeltették az érdeklődésemet. Hiszen valóban fontos szempontok ezek egy ember megismerésekor, a későbbi csalódások megelőzése szempontjából, a különböző helyzetekben várható attitűdök megjóslásánál, a konfliktusos helyzetek kialakulásánál és megoldásánál. Márpedig, aki emberekkel foglalkozik, számtalan alkalommal tud időt, energiát és pénzt megspórolni, ha idejekorán valós információkhoz jut.
A könyv ezen része az, amely bárki által könnyen elsajátítható, a gyakorlatban könnyen és gyorsan használható eszközöket ad a fenti célok eléréséhez.
A második rész, érzésem szerint, már komolyabb előzetes ismereteket, tanulást és az ajánlott technikák készségszintű elsajátítását és begyakorlását igényli. Ez a rész „Az elme lenyomatai – A döntéshozatal folyamatának megértése” címet viseli. Itt már olyan témák kerülnek górcső alá, hogy mi az SNAP? Mik a gondolkodás alapszínei? Hogyan és miért gondoljuk azt, amit? Mik az önbecsülés hatásai? Valóban magas-e az önbecsülés, vagy csak tettetett? Hogyan tudjuk meghatározni ennek mértékét? Mi a három típusú profil? Hogyan működik a profilozás művészete és tudománya?
Ennek a résznek a célja, hogy az alapgondolatokban és érzésekben való olvasáson túl, megtudjuk, hogy hogyan gondolkodnak az emberek, hogy megjósolhassuk viselkedésüket. Ez azért fontos, hogy el tudjuk készíteni valaki profilját és így sok esetben jobban érthessük az adott személyt, mint akár ő, saját magát. A feladat nem egyszerű, de nem megoldhatatlan. Ha figyelmesen olvassuk a szerző sorait, példákat keresünk magunkban az általa leírtakhoz, majd mindezt a gyakorlatban is következetesen használjuk, egészen biztosan elérhetünk a célhoz. Képesek leszünk saját magunkat és más embereket jobban megismerni, és ezzel saját munkánkban is sikeresebbé válhatunk. Jó olvasást a könyvhöz!


Fejes Gábor mestertanár, OE AMK

szervezetfejlesztési tanácsadó


2021. Július