Foglalkoztatást érintő változások 2021. (3/1. rész)
Foglalkoztatókat érintő jogszabályváltozások és aktualitások 2021. évben – avagy „torkos csütörtök” pandémia módra
Első rész
Az idei év sem szűkölködött jogszabályváltozásokban a foglalkoztatás területén. A jogszabályok nagy része ugyan még 2020. évben elfogadásra került, ennek ellenére a január számos témában hozott hétről hétre változó szakmai álláspontokat. A januári „részletszabályok” megjelenését követően-, és akkor is csak hétről-hétre tisztult ki a kép a jogalkalmazók fejében a szabályok helyes alkalmazása kapcsán, amit minisztériumi-, adóhivatali és kormányhivatalok által közzétett tájékoztatók erősítettek meg.
Soron következő cikksorozatunkban a foglalkoztatókat érintő 2021. évi jogszabályváltozásokról, aktualitásokról tájékozódhat. Cikksorozatunk összeállításánál – a téma sokszínűsége és összetettsége miatt – fontos szempont volt a „könnyed emészthetőség” így maradva az étkezés párhuzamánál az első rész egyfajta előételként kívánja bevezetni az olvasót a munkajogi-, foglalkoztatást érintő-, éhgyomorra is könnyen emészthető változásokba, aktualitásokba. „Jó étvágyat kívánunk!”
Új hatóság 2021. márciustól a foglalkoztatás területén
A 275. számú Magyar Közlönyben megjelent 2020. évi CXXXV. törvény alapján 2021. március 1-től új hatóság-, a Foglalkoztatás-felügyeleti Hatóság kezdi meg tevékenységét.
Az új hatóság a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt szabályozó jogszabályok minimumkövetelményeinek foglalkoztató általi megtartását ellenőrzi.
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság jogosult:
- a foglalkoztató és a foglalkoztatott közötti, valamint a foglalkoztatottnak munkavégzés céljából történő átengedése alapjául szolgáló jogviszony és a tényleges foglalkoztatás alapján létrejött kapcsolat minősítésére,
- a tényleges foglalkoztató azonosíthatatlansága esetén – ellenkező bizonyításig – a foglalkoztató személyének vélelem alapján történő megállapítására, amely szerint a foglalkoztató – a következő sorrend szerint – az
- aki a munkahelyen tevékenységet folytató felek közötti szerződésben (megállapodásban) foglaltak szerint a tevékenység összehangolásáért felelős,
- aki a tevékenységet a munkahelyen ténylegesen irányítja,
- akinek a területén a munkavégzés folyik,
- az első és második pont alapján a foglalkoztatásra irányuló jogviszony meghatározott felek közötti fennállásának megállapítására,
- a foglalkoztatást elősegítő támogatás tekintetében a vállalt kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére.
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság valamennyi foglalkoztatási helyszínen külön engedély és előzetes értesítési kötelezettség nélkül helyszíni ellenőrzést tarthat. A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság hatósági ellenőrzése és eljárása során az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény szabályain túl jogosult:
- az ellenőrzés helyszínén található biztonsági berendezések által rögzített felvételek megtekintésére, a foglalkoztatás területére való be- és kilépést rögzítő berendezések adatainak megtekintésére, azokról másolat készítésére,
- az ellenőrzéssel érintett személyek személyazonosságának igazoltatással történő megállapítására, adóazonosító jelének és társadalombiztosítási azonosító jelének (TAJ szám) használatára, valamint e személyektől az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítás kérésére, e személyek tanúként történő meghallgatására.
Minimálbér-, garantált bérminimum 2021. évben
A 20/2021. számú Kormányrendeletben jelentek meg a 2021. évre vonatkozó minimálbérek összegei, amelyeket első alkalommal a 2021. február hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni. 2021. februártól tehát az alábbi minimális bérek az irányadók.
minimálbér | garantált bérminimum | |
---|---|---|
havibér esetén Ft/hó | 167.400 | 219.000 |
hetibér esetén Ft/hét | 38.490 | 50.350 |
napibér esetén Ft/nap | 7.700 | 10.070 |
órabér esetén Ft/óra | 963 | 1.259 |
Az évközi minimálbér változás számos gyakorlati kérdést vetett fel a foglalkoztatók oldalán, főként a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adó- és járulékfizetési szabályok helyes alkalmazása területén, de maradva a „könnyed előétel” elve mellett, ezen kapcsolódó témákra cikksorozatunk második részében térünk ki részletesen.
Ünnepnapok, pihenőnapok, munkanap áthelyezések 2021. évben
A 2021. évben egyetlen munkanap áthelyezéssel járó „meghosszabbított” hétvégénk lesz, a december 24. (pénteki) munkanapot kell december 11-én (szombaton) ledolgozni.
Felnőttképzési törvény – kedvező változás a képzések bejelentése terén
Fontos változás 2021. január 1-től, hogy a 6 óránál rövidebb belső képzéseket nem szükséges a hatóság felé lejelenteni, így többek között megszűnik a lejelentési kötelezettsége a jogszabály alapján előírt munkavédelmi és tűzvédelmi képzéseknek is.
Cikksorozatunk következő részében – a képzeletbeli étkezés főételének első fogásaként – a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adó és járulékfizetés területén bekövetkező jelentősebb változásokról számolunk be Önöknek.
Jelen tájékoztatóban az egyes jogszabályokra tett minden hivatkozás tájékoztató jellegű értelmezés, amely nem minősül jogi tanácsadásnak.
Szalai Balázs
Bérszámfejtési üzletágvezető
+36 20 911 9239
2021. Február