Fejléc grafikai elem

Szervezetfejlesztés

2022.02.10. 16:24

Amikor a befelé fordulás lehetőségeket is teremt – a lean és az átalakulás fázisai

Az új üzletek hajhászása mellett egyre inkább felértékelődnek a belső hatékonyság növelése érdekében tett erőfeszítések. A koronavírus világjárvány miatti hatások (szociális távolság tartás-, az otthoni munkavégzés intenzív elterjedése stb.) jelenleg egyfajta befelé fordulásra kényszerítik a szervezeteket, de ha e befelé fordulást kellő pozitív attitűddel közelítjük meg, több lehetőség is tárulkozik elénk belső hatékonyságunk növelésére.
Amikor a befelé fordulás lehetőségeket is teremt – a lean és az átalakulás fázisai
Tudatos szervezéssel találhatunk időt az elvonulásra, az önreflexióra, folyamataink-, működésünk felülvizsgálatára. A lean filozófia elsajátítása és eszköztárának használata pedig kiválóan támogatja, hogy ne csak az átmeneti helyzet szülte időszakos intézkedéseként kezeljük a folyamatos fejlesztést, hanem tartósan épüljön be a szervezet mindennapjaiba.
 
A lean-nek számos interpretációja létezik. Gyakori az a kettős megközelítés, hogy mi a lean és mi nem az.

E kettős megközelítés alapján a lean egy szemlélet, egy gondolkodásmód, ami az értékteremtésre fókuszál és a veszteségeket szűri ki, melyre számos eszközt felvonultat. Egy olyan vállalati kultúrát idealizál, amelyben mindenki folyamatosan fejleszt.

Mi nem az? Nem egy projekt, amelynek egyszer vége van és semmiképpen nem csodaszer, ami befektetett energia nélkül megoldja a problémáinkat. Semmiképpen nem automatizmus, amit egyszer beindítva termeli a számunkra kedvező eredményeket.

Ha egy szervezet úgy dönt, elindul a lean átalakulás útján, fontos tisztában lennie az átalakulás fázisaival, és főként azzal, hogy egy végtelen utazás előtt áll. „Az utazás közben pedig olyan helyekre, helyszínekre juthatunk el, amelyekre korábban nem is gondoltunk. ” (Tena, 2017)

Az átalakulás fázisait számomra a napokban olvasott alábbi cikk szemlélteti a legjobban, mely párhuzamba állítja a testedzést a lean-nel, felhívva a figyelmet a fentebb említett végtelen utazásra.

Eszerint a fázisok az alábbiak:
 
  1. Az indulást követően gyakran az eredményekben visszaesés jelentkezik, amit csak a „könnyek völgyének” nevez a cikk írója; ez akár hónapokig is eltarthat – egy fogyási céllal elkezdett edzéssorozat elején találjuk magunkat néha ugyanebben a helyzetben (pl. kényelmetlen a testmozgás, és a fogyás is lassan jelentkezik, nem beszélve a „belső ellenállásról” és az esetleges rossz kezdeti gyakorlatok/irányok miatti eredménytelenségről).
     
  2. Ha keményen dolgozunk, és jól csináljuk a dolgokat, elhagyhatjuk a „könnyek völgyét”, jöhetnek a látható és kézzel fogható eredmények (pl. leadott kilók stb). Akár években is mérhető mire eljutunk idáig, de itt jelentős eredményeket érhetünk már el.
     
  3. Végül a fejlődés lassulni kezd, annak ellenére, hogy keményen dolgozol. Van lehetőség a további fejlődésre, de már egyre nehezebb, de itt már minden bizonnyal Te vagy a legjobb az iparágban / a súlycsoportodban.
A cikk legszemléletesebb hasonlata: Akár a tested akár a céged fejlesztésén/átalakításán dolgozol, ha abbahagyod, a teljesítményed romlani fog.

https://www.allaboutlean.com/lean-transformation-phases/

Szalai Balázs
Bérszámfejtési üzletágvezető
Pannonjob Kft